Szukając swojego małego miejsca na ziemi lub planując generalny remont domu czy mieszkania, z pewnością zastanawiasz się nad najbardziej optymalnymi rozwiązaniami. Szczególnie skupiasz się na urządzeniu przestrzeni, w której jako rodzina spędzać będziecie najwięcej czasu - czyli salonu i kuchni.

Obecnie kuchnie otwarte na salon to najczęściej wybierane rozwiązanie. Czy zawsze najlepsze? Jakie są zalety i wady kuchni otwartych i zamkniętych?

Kuchnia zamknięta

To zdecydowanie bardziej klasyczne rozwiązanie. Idealnie sprawdzi się w domu, w którym dużo się gotuje, regularnie przygotowuje przetwory czy przeprowadza kuchenne eksperymenty. W zamkniętej kuchni nie widać bałaganu, a zapachy nie roznoszą się po całym domu i nie przeszkadzają pozostałym mieszkańcom. Nie ma też ryzyka, że mąka czy cukier rozsypią się na nasz piękny dywan w salonie. W zamkniętej kuchni zmieści się również więcej szafek - a co za tym idzie, przestrzeń do przechowywania będzie większa. Można sobie również pozwolić na większą dowolność aranżacyjną - o ile w kuchni otwartej na salon większość osób decyduje się na zabudowę także sprzętów, aby uzyskać spójność, w zamkniętej kuchni można bardziej zaszaleć. Zamknięta kuchnia to również świetne rozwiązanie w przypadku małych dzieci - łatwiej ograniczyć tam ich dostęp, co zwiększa bezpieczeństwo.

Do wad kuchni zamkniętej możemy przede wszystkim zaliczyć niewielki metraż, czasem również brak okna. Brak miejsca na stół oznacza przygotowywanie posiłków w kuchni i ich noszenie do salonu czy jadalni, co może być uciążliwe. Minusem takiego rozwiązania jest też to, że nie mamy w domu jednej części dziennej - kuchenno-jadalniano-salonowej, w której spędzamy popołudnia wspólnie z rodziną.

Kuchnia otwarta

Kuchnia otwarta na jadalnię i salon pozwala spędzać domownikom więcej czasu razem. Wspólne gotowanie przy okazji oglądania ulubionego programu w telewizji nie jest problemem. Przygotowując obiad, można mieć oko na bawiące się w salonie dzieci.

Plusem takiego rozwiązania jest również to, że otrzymujemy dużo, otwartą przestrzeń dzienną, co jest szczególnie ważne w niewielkich mieszkaniach.

Wśród wad otwartej kuchni znajdziemy przede wszystkim to, że bałagan widać nie tylko w kuchni, ale i jadalni czy salonie, a bez dobrej wentylacji - zapachy będą roznosić się po całym mieszkaniu. Decydując się na otwartą kuchnię, warto także zadbać o ciche sprzęty - aby ich działanie nie przeszkadzało w codziennym odpoczynku.