Jeśli lubisz niebanalne połączenia, oryginalne wnętrza i chcesz, żeby Twój dom przenosił Cię w Twoje ulubione miejsca, styl orientalny jest dla Ciebie. Czym się charakteryzuje? Jak wprowadzić go do swojego mieszkania?

Mieszanka różnych estetyk

O czym myślisz, gdy słyszysz zwrot ‘styl orientalny’? To nie tylko afrykańskie printy na tekstyliach, czy marokańskie wzory na płytkach kuchennych. To także inspiracja innymi kulturami i estetyką - np. japońską czy indyjską.

Jak wprowadzić styl orientalny do swojego wnętrza?

- Określ inspirację - pomyśl, jaki klimat chcesz wprowadzić do swojego wnętrza. Każdy z nich cechuje się czymś innym i ma nieco inne zadanie. Na przykład wnętrza w stylu japońskim mają skłaniać do wyciszenia, są harmonijne i cechują je otwarte przestrzenie. Wnętrze inspirowane stylistyką Bollywood będzie zupełnie inne - kolorowe, dynamiczne i odważne. Mieszkania czerpiące z kultury afrykańskiej będą cechować się wyrazistą kolorystyką, intensywnymi wzorami i ciemnymi meblami.

- Kolory mają znaczenie - zastanów się nad znaczeniem barw w poszczególnych kulturach - np. na Dalekim Wschodzie czerwień symbolizuje szczęście, żółć to oznaka najwyższej świętości w braminizmie, purpura - w oriencie nawiązuje do królewskości i dostojeństwa.

- Bogactwo dodatków - styl orientalny nie jest minimalistyczny. Królują w nim bogate dodatki, wykonane z typowych dla danego regionu materiałów. Urządzając wnętrze, postaw na lustra, lampy, misy, wazony, ramki ze zdjęciami czy świece.

- Wyeksponuj pamiątki z podróży - jeśli to odwiedzenie jakiegoś kraju zainspirowało Cię do urządzenia wnętrza, zmianę stylistyki rozpocznij od wyeksponowania ich.