Styl skandynawski od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich. Daje duże możliwości aranżacyjne i dobrze łączy się z różnymi dodatkami. Jak urządzić wnętrze nim inspirowane?

Jakie są najważniejsze cechy stylu skandynawskiego?

- Jasne kolory - mieszkania w stylu skandynawskim są jasne. Na ścianach królują neutralne kolory - biel, szarość, meble i dodatki również są utrzymane w jasnych barwach. Jeśli chcesz je przełamać, postaw na kolory ziemi - żółci, zielenie czy brązy.

- Światło - styl skandynawski to nie tylko jasne kolory, ale i dużo światła. Okna nie są przesłonięte ciężkimi roletami czy zasłonami.

- Naturalne materiały - zarówno meble, jak i akcesoria powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Kamień, drewno doskonale sprawdzą się w robi blatów kuchennych czy ozdób. Tekstylia mogą być wykonane z lnu czy bawełny, kosze z wikliny a dywany - z juty.

Meble w stylu skandynawskim

Cechują się prostą formą, neutralną kolorystyką. Zazwyczaj są wykonane z naturalnych materiałów. Stoły czy krzesła z surowego drewna, stoliki zwieńczone marmurowym blatem. W stylu skandynawskim króluje różnorodność - nie pasują tam gotowe meblościanki, a raczej pojedyncze, ciekawie skomponowane meble. Sofa w stylu skandynawskim może mieć inny kolor obicia niż towarzyszące jej fotele. Ważne jest, aby dobrze się razem prezentowały.

Dodatki w styl skandynawskim

Styl skandynawski sporo inspiracji czerpie z minimalizmu, dlatego z dodatkami nie warto przesadzać. Aby wnętrze było przytulniejsze, dodaj:

- stylową lampę - może być ona wyróżniającym się elementem w jasnej, stonowanej stylizacji. Wybierz czarną, metalową lampę, jeśli chcesz dodać nieco stylu industrialnego do swojego wnętrza czy taką z kryształkami, by wprowadzić nieco stylu glamour;

- tekstylia - wygodne poduszki, pledy i koce dodadzą wnętrzu przytulności. Dzięki lekkim zasłonom i dywanom, stworzysz własną domową oazę relaksu.