Małe mieszkanie często stanowi spore aranżacyjne wyzwanie. Szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście, kupujemy niewielki lokal i chcemy urządzić go tak, by sprawiał wrażenie przestronnego.

Przy mądrym wykorzystaniu przestrzeni i wprowadzeniu kilku trików, nawet niewielkie mieszkanie może sprawiać wrażenie większego. Poznaj trzy proste triki na optyczne powiększenie lokalu.

Niech stanie się jasność

Jeśli dysponujesz niewielkim metrażem - postaw na jasne kolory i odsłonięte okna. Jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenie. Postaw na białe, beżowe, szare czy pastelowe ściany, meble i podłogi. Aby uniknąć efektu szpitalnego, ponurego wystroju, postaw na dodatki w żywych kolorach - ciemnoszarym, granatowym, żółtym czy bordo.

Zrezygnuj z ciężkich zasłon i rolet - postaw na delikatne, cienkie firanki bez przytłaczających wzorów albo plisy w jasnym kolorze.

Duże lustra

Lustro nie pełni jedynie funkcji użytkowej - może także być powiększającą przestrzeń dekoracją. Wybierz takie w delikatnej, ozdobnej ramie w jasnym kolorze z drewna czy wikliny i zawieś je na ścianach naprzeciw siebie. Dodatkowo, zainwestuj w szklane elementy wyposażenia - np. drzwi szafy czy blat stolika kawowego. Dzięki temu uzyskasz efekt przestronnego pomieszczenia bez zajmowania miejsca na ścianie.

Wielofunkcyjne meble

Odpowiednie meble wielofunkcyjne nie tylko pozwalają zwiększyć ilość miejsca do przechowywania, ale również wprowadzić do wnętrza ciekawe rozwiązania. W małym pokoju można postawić np. na półkotatpczan, w salonie stolik kawowy z szufladą na ‘przydasie’, w gabinecie półki na ścianie a w sypialni - łóżko z szufladami.