Stół jadalniany to jeden z najważniejszych elementów mieszkania. Niezależnie od tego, czy stoi w kuchni, salonie czy jadalni, przy wspólnych posiłkach gromadzi całą rodzinę. Poza jego wyglądem i ilością krzeseł, jakie pomieści, przy zakupie zwracamy uwagę także na jego kształt. Jaki stół jadalniany wybrać - okrągły czy prostokątny?

Stół do jadalni prostokątny

To klasyczny wybór, który może pasować zarówno do tradycyjnie urządzonego, jak i nowoczesnego salonu czy kuchni. Idealnie odnajdzie się w aranżacjach, w których przeważają proste, minimalistyczne meble. Jego największą zaletą jest to, że nie zajmuje wiele miejsca, w razie potrzeby można jednym bokiem dosunąć go do ściany.

Stół prostokątny idealnie sprawdzi się w roli dodatkowego blatu roboczego, lub pomoże rozdzielić część kuchenną od wypoczynkowej w otwartej przestrzeni dziennej.

Stół prostokątny nie jest jednak dobrym wyborem dla każdego. Ostre kanty mogą być niebezpieczne dla małych dzieci, a samo siedzenie przy rogach mebla może nie należeć do najbardziej komfortowych. Ponadto, rozmowa dwóch osób siedzących po przeciwnych stronach mebla, jak i obok siebie jest utrudniona.

Stół do jadalni okrągły

Idealnie komponuje się z większością stylów wnętrzarskich, w szczególności ze skandynawskim czy romantycznym. Ma pojemny blat, a siedzenie przy nim jest wygodne - nikt nie musi siedzieć na niewygodnym rogu. Wszystkie siedzące przy stole osoby są skierowane twarzami do siebie i mogą swobodnie ze sobą rozmawiać.

Niestety, ze względu na swoją gorszą ustawność, stół okrągły sprawdzi się raczej w większych pomieszczeniach. Nie można dosunąć go do ściany, by zyskać więcej miejsca. Dodatkowo, stół okrągły może być mniej wygodny do pracy przy komputerze czy tworzenia notatek.To, jak duży i w jakim kształcie stół stanie w Twoim mieszkaniu w dużej mierze zależy nie tylko od aranżacji Twojego wnętrza, ale też od ilością miejsca, jaką dysponujesz. Jeśli szukasz inspiracji, zerknij na zdjęcia aranżacji naszych stołów.