Nieco ciężki w odbiorze, ale wciąż posiadający szeroką rzeszę fanów - styl kolonialny nie pasuje do każdego wnętrza, ale odpowiednio wprowadzony, dodaje pomieszczeniom orientalnego uroku. Jaka jest jego historia i czym się cechuje?
Styl kolonialny - pochodzenie
Styl kolonialny, popularny w koloniach Brytyjskich, jest mieszanką stylu wiktoriańskiego z orientalnym - inspirowanym kulturą półwyspu indyjskiego, Japopnii cz Chin. Dziś, kiedy bez problemu możemy zakupić oryginalne meble czy pamiątki w krajach orientu podczas podróży, czy w sklepie inspirowanym odległymi tradycjami - znów staje się popularny.
Wnętrze w stylu kolonialnym - cechy
Jeśli chcesz wprowadzić styl kolonialny do swojego wnętrza, zacznij o ustalenia palety kolorystycznej. Ściany, tekstylia i meble powinny być utrzymane w naturalnych barwach. Prym w stylu kolonialnym wiodą średnie i ciemne odcienie brązu i pomarańczy, beż, biel i zieleń.
Poza stonowaną paletą kolorystyczną, postaw na naturalne - w miarę możliwości egzotyczne materiały. Na podłodze idealnie sprawdzą się deski, wykonane hebanu, palisandru czy teku, z którymi będą komponować się drewniane, proste i solidne meble.
Całość aranżacji ozdób tekstyliami z naturalnych materiałów - skóry, lnu czy wełny. Zasłony, poduszki i koce w orientalne czy zwierzęce wzory podkreślą aranżację w kolonialnym stylu.
Na stoliku, kominku czy komodzie możesz zrobić miejsce na pamiątki z podróży, globus, drewniane walizki czy afrykańskie figurki. Na ścianach możesz powiesić stare mapy, maski lub plany dalekich podróży.